Informácie k zdraženiu

Vážený zákazníci touto cestou by sme vás radi informovali o dôvodoch prečo stúpli ceny našich produktov. Veľmi neradi ale boli sme nútený v priebehu mesiacov 1-5 roku 2021 zvýšiť ceny našich produktov. Hlavným a zároveň jediným dôvodom je prudké a opakované zdražovanie našich dodávateľov. Pri našich produktov stúpla opakovane cena: železa, dreva, kartónov. Dodávatelia nám už opakovane zdražovali. V praxi to vyzerá tak, že každá ďalšia dodávka je cenovo vyššia. Ceny sa menia skoro každý týždeň. Nikto s dodávateľov si netrúfa ceny garantovať dlhší čas. Vo všetkých prípadoch išli ceny len smerom hore.

Vzhľadom na pandémiu a globálne odstávky došlo k narušeniu plynulosti dodávok. Do toho oživil trh v Kanade a USA kde je teraz nedostatok dreva. Bola pozastavená lodná doprava a došlo aj k nedostatku lodných kontajnerov.

Pri produktoch, ktoré dovážame koncom roka 2020 došlo k prudkému zdraženiu lodnej dopravy z Ázie. Obvyklá cena za lodný kontajner narástla zo sumy cca 2000 EUR na 10 000 EUR. Tu už však postupne klesli ceny a aj keď ešte sa ani zďaleka nepribližujú pôvodným cenám.

U nás sa to prejavilo nasledovne:

  • Drevo - pivné sety a záhradný nábytok
  • Železo - nohy na pivné sety a záhradný nábytok
  • Kartóny - produkty balené v kartóne
  • Lodná doprava - záhradný nábytok, látky, podušky
  • Látky a molitan - podušky, obrusy
  • Farby - plechovky a ich obsah

Platnosť informácií je k dátumu písania tohto článku: 25. 5. 2021. Aj nám je veľmi nepríjemné toto zdraženie a dúfame, že sa čoskoro dostanú ceny na pôvodný stav.

Veľmi nás to mrzí a dúfame, že sa situácia stabilizuje čo najskôr smerom k pôvodnému stavu. K dátumu písania tohto článku však stále ceny len rastú.

VIAC informácií:

https://drevmag.com/2021/04/29/cenova-kalamita-neuticha-alebo-trh-s-drevom-sa-zblaznil/

https://e.dennikn.sk/2401991/ceny-dreva-sa-zblaznili-kym-bublina-praskne-skrachujeme-kricia-male-pily/

https://www.lesmedium.sk/o-com-sa-pise/analytici-drevo-sa-stalo-najlukrativnejsou-svetovou-komoditou

https://index.sme.sk/c/22634519/dreva-je-malo-zdrazuje-porastu-aj-ceny-drevodomov.html

https://www.e15.cz/byznys/burzy-a-trhy/svetu-chybi-zasoby-cokoliv-reknete-tak-toho-mame-nedostatek-hlasi-velke-firmy-1380848

v anglickom jazyku:

https://lemn.fordaq.com/news/North_American_softwood_lumber_prices_72401.html

https://fortune.com/2021/04/20/lumber-prices-2021-chart-price-of-lumber-wood-costs-latest-update-april-2021-why-is-wood-so-expensive/

https://www.nrcan.gc.ca/our-natural-resources/domestic-and-international-markets/current-lumber-pulp-panel-prices/13309#softwood 

 

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.